مریم رجوی طی سخنرانی‌اش در اجلاس اتحاد چپ‌های اروپایی خواست که اتحادیه اروپا روابطش با نظام ایران را به آزادی بازداشت‌شدگان مشروط کند.

صدای معترضان

مریم رجوی رئیس جمهوری برگزیده مقاومت ایران به هنگام دیدار از مجمع پارلمانی شورای اروپا در استراسبورگ، به دعوت آقای تینی کوکس رهبر گروه اتحاد چپ‌های اروپا، در جلسه رسمی این گروه شرکت کرد. او تصریح کرد که «من امروز آمده‌ام تا صدای معترضانی باشم که هم‌اکنون در زندان و تحت شکنجه قرار دارند.»

طبقه کارگر ایران

مریم رجوی آنگاه به طبقه کارگر ایران پرداخت و گفت: «برای سالیان، به غلط تصور می‌شد که طبقه کارگر و افراد با درآمد کم پایگاه قدرت رژیم هستند. اعتراضات اخیر نشان داد که این حقیقت ندارد.
ایران یک کشور ثروتمند است که ۷۰درصد شاغلان آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. کارگران در بسیاری از کارخانه‌ها در سراسر کشور حقوق ماهانه خود را برای ماهها دریافت نکرده‌اند. با این‌حال درآمد عظیم نفت و هم‌چنین پول‌های آزاد شده بعد از توافق هسته‌یی صرف جنگ و ویرانی در منطقه می‌شود.
آخوندها از برجام برای تشدید نقض حقوق‌بشر در ایران و جنگ در خاورمیانه استفاده کردند. در حالی که یکی از شعارهای مردم در اعتراضات این بود که «سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن».»

از گرانی تا سرنگونی

رئیس جمهور برگزیده مقاومت آنگاه در اشاره‌یی به روز نخست قیام در ۷ دی تصریح کرد: «تظاهرات مردم در اعتراض به گرانی شروع شد ولی خیلی زود تبدیل به خواست‌های سیاسی شد.»
این اشاره مریم رجوی می‌تواند به این معنی باشد که اقتصاد در اختیار صاحبان قدرت قرار دارد. او در تشریح این مفهوم می‌افزاید: «مردم ایران به این نتیجه رسیده‌اند که تا زمانی‌که رژیم ولایت فقیه در قدرت است، این درد و رنج ادامه دارد. ثروت کشور در دست درصد اندکی از مردم است. سرمایه شخص خامنه‌ای بیش از ۹۵میلیارد دلار ارزیابی شده است.
پیام قیام مردم ایران بسیار واضح و بلند است:‌ زمان تغییر رژیم فرا رسیده است.
بگذارید روشن کنم که تغییر رژیم وظیفه مردم و مقاومت ایران است و نه هیچ کس دیگر.»
مریم رجوی ضمن رد «مداخله نظامی در ایران» و همچنین «سیاست استمالت از رژیم» افزود: «اعتراضات اخیر نشان داد که مردم ایران تغییر بنیادین می‌خواهند. آنها خواهان یک جمهوری حقیقی هستند: یک جمهوری که با اراده آزاد مردم برپا می‌شود.»

چالش حقوق بشر

آنگاه مریم رجوی چالش حقوق بشر را در برابر نمایندگان مردم اروپا قرار داد و به صراحت گفت: «اجازه بدهید که توجه شما را به وضعیت حقوق‌بشر در ایران، به‌طور خاص از زمانی‌که اعتراضات شروع شد جلب کنم. طی این اعتراضات ۵۰تن از اعتراض‌کنندگان کشته شدند. برخی در خیابان و برخی در بازداشت و زیر شکنجه. اما با این‌حال اروپا هم‌چنان ساکت است. من هیچ اعتراضی از هیچ‌کدام از دولتهای اروپایی به‌خاطر کشتار معترضان تحت شکنجه نشنیده‌ام. چرا؟
۸۰۰۰نفر به‌خاطر شرکت در اعتراضات دستگیر شده‌اند. کجاست آن خشمی که انتظار می‌رفت در اروپا مشاهده شود؟
کجا هستند مدافعان حقوق‌بشر تا صدایشان را در حمایت از آن‌هایی‌که در زندانها زجر می‌کشند، بلند کنند.
من امروز به این‌جا آمده‌ام تا از شما بخواهم که صدای آن بازداشت‌شدگان باشید که اکنون در خطر مرگ و زیر‌شکنجه هستند.
من از گروه شما و مجمع پارلمانی شورای اروپا می‌خواهم که کشتار معترضان در زندان را قویاً محکوم کنید و از همه دولتهای اروپایی بخواهید دست به اقدامات عملی برای آزادی زندانیان بزنند.
از دولتهای خود بخواهید که دست به اقدام بزنند. و روابط با رژیم ایران را به آزاد کردن بازداشت‌شدگان و دیگر زندانیان سیاسی مشروط کنند. من هم‌چنین از شما می‌خواهم از کمیسر عالی حقوق‌بشر بخواهید که یک کمیسیون تحقیق در مورد دستگیریهای خودسرانه و مرگ معترضان در زندان تشکیل دهد.
از دولتهای خود بخواهید تا در کنار مردم ایران در مبارزه به‌حق و مشروعشان برای یک ایران آزاد قرار بگیرند.»

خواست‌ها

در پایان مریم رجوی خواست‌های خود و هم‌میهنان را به این ترتیب برشمرد:
«آزادی فوری زندانیان قیام
آزادی بیان و اجتماعات
لغوسرکوب زنان و لغو حجاب اجباری زنان
همین امروز. بعد از ۳۹سال دیگر کافی است.»

در همین زمینه:

کنفرانس مطبوعاتی مریم رجوی در شورای اروپا؛ فراخوان به تحقیق پیرامون زندانیان
سخنرانی مریم رجوی در مجمع پارلمانی شورای اروپا؛ شورای ملی‌ مقاومت چه می‌خواهد؟
نتایج و افق‌های قیام ایران
مریم رجوی به اقدام فوری برای نجات جان دستگیرشدگان فراخوان داد

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه