دوشنبه شب حسن روحانی در مصاحبه تلویزیونی حاضر شد پس از آنکه بسیار تبلیغ شده بودکه او «با مردم سخن خواهد گفت»، او سخن گفت، سخنانی که به‌جای گشایش، حکایت از بن‌بست نظام ولایت فقیه می‌کرد.
روحانی آگاهانه از ورود به موضوع قیام پرهیز کرد به‌جز اندک اشاره‌ای گذرا. وقتی مجری از او پرسید که برخلاف وعده‌اش که دستش بر روی دکمه فلیترینگ نخواهد رفت پس چرا رفت؟ او گفت: «اگر این فضا برای چند روزی محدود شد... هرچیزی ممکن است در یک مقطعی به‌دلیل اضطرار انجام شود... البته که باید از اخلاق و ایمان مردم هم در این زمینه حفاظت شود».

رسالت روحانی در این مصاحبه‌ تلویزیونی سخن نگفتن از چیزهایی بود که به طور طبیعی باید به آنها می‌پرداخت. موضوعاتی که بود و نبود نظام را به خود مشروط کرده است و روحانی آمده بود تا چیزی درباره‌ی آنها نگوید:
۱.روحانی به موضوع قیام نپرداخت، به شعارهای «مرگ بر روحانی» و «مرگ بر خامنه‌ای» اشاره‌ای نکرد و نگفت که مردم قیام کننده در ۱۴۲ شهر گفته‌اند «اصلاح طلب اصول‌گرا دیگه تموم ماجرا»
۲.روحانی به موضوع برجام نپرداخت امری که اکنون در یک چالش بود و نبود قرار گرفته است و با اولیتماتوم ۱۲۰ روزه‌ی ترامپ مواجه است. آنگونه که پیشتر عراقچی معاون سیاسی ظریف گفته بود: «ما حتما در طول ۴ ماه آینده چالش‌های جدی‌تر و بزرگ‌تری خواهیم داشت» زیرا «یک معرکه جدیدی در عرصه دیپلماسی باز شده که همه طرف‌ها مشغول کار برای مقابله با آن هستند». [اولتیماتوم ۱۲۰ روزه و معرکه‌ی جدید]
۳.روحانی درباره مذاکرات آشکار و نهان با فرانسه و سایر کشورهای اروپایی درباره سیاست‌های موشکی نظام، و دخالت‌های منطقه‌ای آن، سخنی نگفت.
رئیس جمهور خامنه‌ای به جای سخن گفتن از موضوعاتی که موجودیت نظام را به‌لحاظ استراتژیک تهدید می‌کنند، به تهدیدات خردتر نظام روی آورد و به برخی از آن موارد پرداخت. پرداختنی که البته به سبک مقامات مسئول در نظام مقدس! بیش از آنکه گزارش واقعیت باشد، واقعیت بخشیدن به گزاره‌های دروغ بود.
او بیشتر به اقتصاد پرداخت و برخلاف آمارهای ارائه شده توسط اجزای دولت، ادعا کرد که «درآمد ما بیش از مخارج‌مان خواهد بود»، «قاچاق کالا طی ۴سال از ۲۰میلیارد دلار به ۱۲میلیارد رسیده است».
در مورد روند پرشتاب افزایش قیمت ارز نیز ضمن تکذیب دست داشتن دولت در این روند، اما تاکید کرد که مردم خیالشان بابت افزایش قیمت دلار راحت باشد! و البته سیف رئیس کل بانک مرکزی روحانی هم با تأکید به مردم توصیه کرد که دلار نخرند، قیمت آن طی دو ماه آینده پایین خواهد آمد.
روحانی در مورد بحران محیط زیست نیز گفت: «۵هزار هکتار از جنوب شرق اهواز نهال‌کاری شده و تا پایان سال ۳۰هزار هکتار دیگر نهال کاری می‌شود» یعنی روزی ۵۰۰هکتار! که تعجب ناظران را بر می‌انگیزد.
روحانی یک دروغ هم در مورد غارت شدگان موسسات حکومتی مطرح کرد. او گفت: «۲ الی ۳میلیون خانواده گرفتار مشکلات صندوق‌های اعتباری شده‌اند که مشکل ۹۸درصد مردم حل شده است».
شاید برای روحانی بهتر بود که سکوت می‌کرد و اینچنین با دست‌های بسته وارد صحنه نمی‌شد؛ دستانی که از این جهت بسته است که قادر به انعکاس واقعیت‌ها نیست. ورود او به هرکدام از موضوعات اساسی که نظام با آن درگیر است، سر قصه را باز می‌کند و وقتی سر قصه در رأس نظام گشوده شود دیگر از کنترل خارج خواهد شد. با این همه روحانی بیش از همیشه نشان داد که او یک مهره‌ی امنیتی بیشتر نیست و هرچند تلاش بر زدن لبخند دارد اما نشان دادن دندان‌هایش بیش از آنکه لطافت او را نشان دهد، تصویر یک گرگ باز نشسته را تداعی می‌کند.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه