سیاست

هیأت رئیسه «خبرگان» طی جلسه‌یی ضمن اذعان به حقانیت اعتراضات مردمی به بن‌بست نظام در سرکوب و کنترل فضای مجازی اعتراف کرد.

اندیشمندان شاه

سال ۵۳ برای برخی در بیرون نظام شاه، سال اقتدار آن بود؛ آنها نظام شاه را در اوج و آسیب نا‌پذیر می‌دیدند اما کسانی که در درون آن دستگاه بودند می‌دانستند چه اتفاقاتی ممکن است بیافتد. در این سال محمدرضا پهلوی گروهی متشکل از اندیشمندان و استادان دانشگاه را تشکیل می‌دهد تا به بحث و اظهار نظر در خصوص مسائل کشور بپردازند.
هنگامی که هوشنگ نهاوندی از مهره‌های شاه و رئیس گروه اندیشمندان یکی از گزارش‌های گروه را به نزد شاه می‌برد، با اشاره به اینکه در گزارش عنوان شده است فساد اقتصادی، افزایش هزینه زندگی و تورم و اقدامات نادرست مدیران دولتی سبب ناراحتی مردم شده، به شوخی می‌افزاید: «اگر این گزارش هر جای دیگری غیر از ایران تهیه می‌شد، یا نخست‌وزیر باید استعفا می‌داد یا رئیس ستادی که این گزارش را تهیه کرده است.»

در «مجلس» نظام آشفته‌بازاری برپاست در نگاه نخست اینگونه می‌نماید که جدال جناحی‌ست، که از سالیان پیش در میان نیروهای متخاصم درون نظام وجود داشته است اما در نگاهی عمیق‌تر واقعیت دیگری نمایان می‌شود؛ واقعیت بن‌بست.
در جلسه چهارشنبه ۴ بهمن لایحه‌ای در مجلس مطرح شد با عنوان «الحاق به کنوانسیون سازمان ملل‌متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فرا ملی». این لایحه تصویب شد اما خود به موضوع نزاع و کشمکش تبدیل شد.

مریم رجوی طی سخنرانی‌اش در اجلاس اتحاد چپ‌های اروپایی خواست که اتحادیه اروپا روابطش با نظام ایران را به آزادی بازداشت‌شدگان مشروط کند.

صدای معترضان

مریم رجوی رئیس جمهوری برگزیده مقاومت ایران به هنگام دیدار از مجمع پارلمانی شورای اروپا در استراسبورگ، به دعوت آقای تینی کوکس رهبر گروه اتحاد چپ‌های اروپا، در جلسه رسمی این گروه شرکت کرد. او تصریح کرد که «من امروز آمده‌ام تا صدای معترضانی باشم که هم‌اکنون در زندان و تحت شکنجه قرار دارند.»

مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران طی کنفرانسی مطبوعاتی در شورای اروپا بر آزادی دستگیر ‌شدگان قیام ایران تاکید کرد. مریم رجوی گفت:
«۱. من امروز در اجلاس فراکسیونهای احزاب مردم اروپا؛ لیبرال دمکراتهای اروپا و اتحاد چپ اروپا آخرین تحولات قیام مردم ایران علیه فاشیسم دینی حاکم را مورد بحث قرار دادم.
۲. قیام نشان داد: جامعه ایران انفجاری است و اعتراضات در سراسر کشور ادامه دارد.
۳. بحران، رژیم را فراگرفته است. فساد جزء تفکیک‌ناپذیر رژیم است. ارز رسمی کشور با سقوط آزاد مواجه است.
۴. قیام پایانی بود بر نمایش اصلاح‌طلبی رژ‌یم.
سیاست مماشات در سطح بین‌المللی باید متوقف شود.

کنفرانس حسین میرداماد در شبکه تصویری ایران آزادی

سلام و درود به شما و همه قیام آفرینان. برنامه کنفرانس زنده رو با پاسخ به سؤالات شروع می‌کنیم.

پرسش: چرا شما می‌گویید قیام خاموش شدنی نیست؟ در حالی که ما نمودهای فعال مثل دوهفته قیام را نمی‌بینیم؟

حسین میرداماد: دلیل اصلیش این هست که در یک انفجار اجتماعی دو هفته‌ای در سراسر ایران و در بیش از ۱۴۰ شهر و بعضا گفته می‌شه تا ۲۰۰ شهر کشور و در تمام کلان شهرها و مراکز استانها میلیونها نفر به خیابانها ریختند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» «مرگ بر روحانی» سر دادند. شعار دادند: «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا». معنای این حرکت اینه که این رژیم در نزد مردم ایران مشروعیت حکومت نداره و همه باندهای درونی این رژیم هم فاقد کمترین مشروعیتی هستند. بنابراین مبنای بازگشت ناپذیری به ماهیت این قیام بر می‌گرده که شعارش سرنگونیست و توسط تمام مردم سرداده شد. بنابراین روز هفتم دی و قیامهای پس از اون که به مدت دو هفته بی وقفه به وقوع پیوست، در تاریخ مبارزات ضد دیکتاتوری مردم ایران جایگاه ویژه‌ای داره و نقطه عطفی در نبرد سرنوشت ساز مردم ایران با فاشیسم مذهبی ولایت فقیه بوده و هست. هر چند که آخوندها و پاسداران وحشت زده به اعتبار ۸ هزار دستگیری و ۵۰ گل سرخی که به شهادت رسوندند نعره مهار کردیم مهارکردیم سر می‌دن اما هر کاری بکنند نخواهند توانست شرایط جامعه رو به قبل از شروع قیام در هفتم دی برگردونند. کما اینکه رژیم شاه هم وقتی مثلا قیام مردم قم در دی ۵۶ و تبریز و کرمان رو سرکوب کرد و یا حتی ۱۷ شهریور ۵۷ رو با کشتار گسترده‌ای سرکوب کرد مدعی بود که دیگه تموم شدن. در حالی که قیام تا سرنگونی دیکتاتوری سلطنتی سر باز ایستادن نداشت. چرا؟ برای اینکه اون رژیم از نقطه عطف گذشته بود همه فرصتهایی که می‌تونست به اصلاح خودش بپردازه رو از دست داده بود و بالکل نامشروع بود. البته خصلت روانی سرکوبی که رژیم راه می‌اندازه ایجاد رعب و وحشت در جامعه است که صدای مردم در نیاد و بتونه سکوت گورستانی رو به دنبال قیام مردم ایران با این فضای رعب و وحشت ایجاد کنه و ادعای پیروزی کنه. کما اینکه پاسداران اعلام کردن که بله ما اوضاع رو مهار کردیم. اما هر جنبشی فراز و نشیب داره ولی بازگشت ناپذیره. و مسؤلیت همه ماست که شعله‌های اون رو هر چه فروزانتر با اشکال مختلف نگاه داریم.

تظاهرکنندگان در ۱۴۲ شهر کشور شعار می‌دادند: «سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن»؛ اشاره‌ی قیام‌آفرینان به سرمایه کشور بود که برای بقای نظام مقدس! در آنسوی مرزها هزینه می‌شود؛ آخر حکومت‌گران استدلال می‌کردند که اگر در سوریه از حرم! دفاع نکنند باید در تهران با دشمنانشان بجنگند. اکنون اما سخن از سودان و لیبی نیز به میان آمده است.

آیا نظام ولایت فقیه تنها در عراق، سوریه، لبنان و یمن دخالت می‌کند؟ پاسخ البته منفی‌ست. پیشتر در انتشار گزارشی درباره قاچاق مواد مخدر در سطح بین‌المللی مشخص شد که حزب‌الله لبنان از طریق شبکه مربوط به سپاه در سال یک میلیارد دلار درآمد دارد. [پروژه کاساندرا؛ شبکه بین‌المللی قاچاق و حزب‌الله لبنان] به واقع سپاه به عنوان یک سازمان مافیایی درگیر فعالیت‌های تبهکارانه در نقاط مختلف جهان است.

سعید حجاریان از پایه‌گذاران وزارت اطلاعات و از گردانندگان پروژه امنیتی دوم خرداد در «جمهوری اسلامی» در تحلیلی در مورد قیام ایران در روزنامه اعتماد کوشید تا چند چیز را جا بیندازد و نتیجه مطلوب خود را بگیرد؛ در این میان او به ناچار به چند واقعیت نیز اذعان کرد.
۱.او کوشید تا جا بیندازد که عبور از روحانی منجر به عبور از نظام خواهد شد زیرا در پس روحانی، آلترناتیوی در درون نظام وجود ندارد. او به طور مشخص جناح مقابل را مخاطب خود می‌داند و در این رابطه می‌نویسد: «آنهایی كه از ابتدای دولت روحانی در روضه‌های‌شان و از تریبون صداوسیما و نماز جمعه یأس و ناامیدی پمپاژ می‌كردند و می‌خواستند روحانی را بی‌كفایت نشان دهند، فرمان «نه_به_روحانی» را صادر كردند و شعار «مرگ بر روحانی» سر دادند در حالی كه نگفتند پس از روحانی به چه فرد یا نهادی می‌رسند. پاسخ روشن است؛ عبور از روحانی یعنی گذر از دولت و رسیدن به حاكمیت و اصل نظام و در آخر عبور از جمهوری اسلامی.»

دوشنبه شب حسن روحانی در مصاحبه تلویزیونی حاضر شد پس از آنکه بسیار تبلیغ شده بودکه او «با مردم سخن خواهد گفت»، او سخن گفت، سخنانی که به‌جای گشایش، حکایت از بن‌بست نظام ولایت فقیه می‌کرد.
روحانی آگاهانه از ورود به موضوع قیام پرهیز کرد به‌جز اندک اشاره‌ای گذرا. وقتی مجری از او پرسید که برخلاف وعده‌اش که دستش بر روی دکمه فلیترینگ نخواهد رفت پس چرا رفت؟ او گفت: «اگر این فضا برای چند روزی محدود شد... هرچیزی ممکن است در یک مقطعی به‌دلیل اضطرار انجام شود... البته که باید از اخلاق و ایمان مردم هم در این زمینه حفاظت شود».

در قیام ایران که از ۷ دی آغاز شد و تا روزهای بعد به صورت فعال در عرصه‌ی ۱۴۲ شهر در سراسر کشور ادامه یافت، قدرت سپاه نیز به چالش کشیده شد. در تبلیغات حکومتی همواره اینطور وانمود می‌شد که سپاه نه‌تنها در داخل ایران بر همه چیز مسلط که حتی در خارج از کشور در چند نقطه به دخالت پرداخته و پیروزی‌های بزرگی به دست آورده است. منظور از پیروزی‌های این گرگ کاغذی کشتن زنان، کودکان و غیرنظامیان در سوریه، عراق و یمن است.
تظاهرات سراسری مردم ایران البته این پیام را منتقل کرد که می‌توان و باید یکبار دیگر در واقعیت قدرت سپاه تأمل کرد و آنرا مورد بازبینی قرار داد. در همین رابطه کارشناسان بر چند مورد دست می‌گذارند که همگی نشانه‌ی شکننده بودن سپاه است.

مریم رجوی، رئيس جمهور برگزیده مقاومت ایران روز ۴ بهمن ۹۶ برای سخنرانی در اجلاس رسمی گروه حزب مردم اروپا در مجمع پارلمانی شورای اروپا حاضر شد. پیش از سخنرانی مریم رجوی، سزار پردا که ریاست جلسه را برعهده است خطاب به مریم رجوی گفت: « مبارزه شما بر حق است و ما در طرف شما برای آزادی، دموکراسی و حقوق‌بشر هستیم.»