زندان

زندانی سیاسی، چنگیز قدم خیری در پیامی از زندان مسجد سلیمان در برابر «جان‌نثاران راه آزادی» «سر تعظیم» فرود آورد.

چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان مسجد سلیمان در پیامی به تاریخ ۱۸ دی نوشت: «از درون سیاهچاله‌های قرون‌وسطایی زندان مسجد سلیمان، من هم به سهم خود حمایتم را از قیام حق‌طلبانه مردم ایران اعلام می‌کنم.»
این زندانی سیاسی با فرود آوردن «سر تعظیم در برابر تمامی جان‌نثاران راه آزادی»، «به پیشگاه بلند تمام مردمان به‌پاخاسته علیه نظام فاسد جمهوری اسلامی» «در این برهه حساس از تاریخ ایران» درود فرستاد.

سهیل عربی در پیام از زندان اوین گفت: «گاهی برای رسیدن به صلح باید جنگید. و اکنون که دهها تن از یارانمان را کشتند و به زنجیر کشیدند چاره‌ای نیست مگر آن که قلم را در یک دست و اسلحه را در دست دیگر بگیریم.»

زندانی سیاسی سهیل عربی که پیشتر در پیامی از زندان اوین در همبستگی با قیام مردم ایران گفته بود: «برای یک انقلاب همین امروز هم دیر است». [سهیل عربی: «برای یک انقلاب همین امروز هم دیر است»]در پیامی دیگر به تاریخ ۱۸ دی گفت: «ما براندازیم با جور نمی‌سازیم
ما نمی‌بازیم بر ظلم می‌تازیم، بر ظلم می‌تازیم.»
سهیل عربی با نفی همه دسته‌بندی‌های درونی نظام ولایت فقیه افزود: «شعارمان را از شعوری بیشتر بهره‌مند سازیم. نه اصلاح‌طلب نما نه اصول گرا و نه حتی اعتدالی نما پایان دهیم به ماجرا.

شاهین ذوقی‌تبار از زندان گوهر‌دشت کرج در پیامی گفت که صدای سرنگونی نظام ولایت فقیه نزدیک‌تر از همیشه به گوش می‌رسد.

زندانی سیاسی، شاهین ذوقی‌تبار با انتشار پیامی از درون زندان، خطاب به قیام آفرینان گفت که از شعارهایتان احساس شور و شعف می‌کنم.
شاهین ذوقی‌تبار نوشت: « وقتی صدای اعتراض و قیام شما را در زندان شنیدم که در سراسر ایران طنین‌انداز شده و وقتی شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» را شنیدم که از سراسر میهنم بگوش می‌رسد، در پشت دیوارهای ضخیم زندان احساس شور و شعف کردم. احساسی به گرمای تحقق هزار کانون نبرد جانانه شورشی که می‌رود تا زمستان استبداد سیاهی را به نور روشن آزادی تبدیل کند.»

زندانی سیاسی ابوالقاسم فولادوند در نامه‌ای از زندان نوشت: «بکار بردن دو اصل کس نخارد، و می‌توان و باید»، «با الهام گرفتن از هزار اشرف»، «پتکی است به شیشه عمر رژیم ضدبشری آخوندی».

زندانی سیاسی، ابوالقاسم فولادوند، ۹ دی طی نامه‌ای از زندان گوهردشت کرج، حمایت خود را از قیام مردم ایران اعلام کرد.

او نوشت: «روحانی شیاد، تحت حاکمیت خامنه‌ای جلاد، که هر دو مزدور یادشده پرورش یافته خمینی دجال می‌باشند، در آخرین نمونه از تجاوز به قاموس کلمات، پدیده گرانی و گران کردن مایحتاج مردم تحت ستم آخوندی را به واقعی کردن قیمت‌ها تعبیر نمود.»

زندانی سیاسی، علی معزی تنها راه نجات در برابر نظام ولایت فقیه را تشکیل ارتش قیام و آزادی اعلام کرد.

زندانی سیاسی، علی معزی از درون زندان طی پیامی رو به قیام‌ کنندگان نوشت: «در برابر قیام شکوهمند سرتاسری شما سر تعظیم فرود می‌آورم.»
علی معزی افزود: «راه نجات»، «در برابر رژیمی که جنایت و خیانتی نمانده که انجام نداده باشد»، «در تشکیل ارتش قیام و آزادی است تا در محلات و شهرها به‌عنوان بازوی اجرایی برای سامان بخشی امور و حفاظت از مردم در برابر سرکوبگری رژیم مردم ستیز انجام وظیفه کند. تا آنگاه که به یاری خدا و با حداقل خونریزی از رژیم ولایت فقیه و دنبالچه‌هایش خلع ید گردد و یک مجلس مؤسسان ایران‌شمول و منتخب واقعی مردم نوع حکومت آینده و قانون اساسی آن را مشخص ساخته و به تصویب ملت برساند.»
پیشتر مهدی فراحی شاندیز نیز در پیامی از زندان هم‌میهنان را فراخوانده بود: «به تظاهرات خود ادامه دهید. شب و روز در صحن خیابانها باشید و شهرها را تسخیر کنید.» [مهدی فراحی شاندیز: «شهرها را تسخیر کنید»]

زندانیان سیاسی زندان مرکزی اردبیل از مردم خواستند تا با استمرار قیام خود فرصت تاریخی برای واژگونی نظام ولایت فقیه را از دست ندهند.

در ۱۱ دی ۹۶، در پنجمین روز قیام سراسری مردم ایران برای به زیر کشیدن ولایت فقیه، زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان اردبیل با انتشار نامه‌ای هم‌میهنان را به ادامه‌ی اعتراضات فراخواندند.
زندانیان سیاسی تبعیدی نوشتند: «حاکمان حق ستیز ایران پس از سالها ظلم و ستم به مردم و غارت و چپاول ثروت ملت بزرگ ایران، اکنون باید در مقابل سیل خروشان مردم به جان آمده؛ عقب بنشینند و جای ناروایی را که غصب کرده‌اند؛ ترک کنند.»

زندانی سیاسی، سهیل عربی با انتشار پیامی از زندان اوین به مقاومت تا سرنگونی نظام ولایت فقیه فراخوان داد.

زندانی سیاسی سهیل عربی به دنبال خیزش سراسری مردم ایران در پیامی از زندان اوین تصریح کرد که «برای یک انقلاب همین امروز هم دیر است».
سهیل عربی گفت که «فقر، بیکاری و گرانی درد مشترک اکثر مردم ایران زمین است» و تاکید کرد: در برابر «سیستمی که اصلاح ناپذیر است»، « راهی برایمان نمانده است مگر براندازی».
سهیل عربی گفت: «باید این جنبش را تبدیل به یک انقلاب کنیم» و در ضرورت انقلاب افزود: «برای یک انقلاب همین امروز هم دیر است».

زندانی سیاسی، ارژنگ داوودی در پیامی از زندان زابل از همه مردم به‌پاخاسته خواست که « چاووشان و جان برکفان» را تنها نگذارند.

زندانی سیاسی تبعید شده در زندان زابل، ارژنگ داوودی، در ۱۰ دی ۹۶ به مناسبت خیزش سراسری مردم ایران علیه نظام ولایت فقیه خطاب به تظاهرکنندگان گفت: «توجه داشته باشید که بدون انجام تغییرات بنیادین در ساختارهای سیاسی حقوقی کشور حل بحرانهای فراگیر اجتماعی به‌ویژه فلاکت مزمن اقتصادی محال اندر محال است. بنابراین در مراحل پایانی از چهاردهه مبارزه خونین با استبداد سیاه حاکم از همگان بالاخص از همه جوانان برومند میهن خالصانه می‌خواهم که چاووشان و جان برکفان این هماورد سیاسی را تنها نگذارند و برای رهایی ایران و ایرانی از شر تمامیت ظلم و ستم جاری با صلابت تمامتر به میدان این نبرد ملی وارد شوند.»

علی معزی در نامه‌ای از زندان، خطاب به دانشجویان نوشت که بدون آرمان‌گرایی، صدق و پرداخت بها نمی‌توان مسیر مبارزه را پیمود.


بهای بایسته

زندانی سیاسی، علی معزی از زندان تهران بزرگ، به مناسبت ۱۶ آذر نامه‌ای خطاب به دانشجویان نوشت. علی معزی به صراحت، مکتوب کرد: «به جان خریدن ناملایمات و مایه گذاشتن و فدا کردن در مبارزه هزینه و خسارت نیست، بلکه بهای بایسته‌ای است که برای آزادی می‌پردازیم.»

زندانیان سیاسی در زندان‌های سراسر کشور در زیر انواع فشارها توسط حکومتگران قرار دارند؛ هدف به تسلیم کشاندن آنها یا امحا فیزیکی‌شان است.


زندان گوهردشت

زندانیان سیاسی در سراسر کشور همچنان در زیر فشار و محدودیت قرار دارند. زندانیان سالن ۱۰ بند چهار زندان گوهردشت که از روز ۸ مرداد ۹۶ طی یک تهاجم ناگهانی توسط گارد زندان به این بند منتقل شدند همچنان از هرگونه ارتباط تلفنی و رسیدگی‌های درمانی محرومند. در این میان وضعیت محمد بنازاده با ۷۱ سال سن که از بیماری‌های قلبی و گوارشی رنج می‌برد و همچنین مجید اسدی که دچار بیماری حاد معده و کم خونی‌ست، وخیم گزارش شده است. زندانبان‌ها همچنین از درمان آرش صادقی نیز که به‌خاطر بیش از ۷۰ روز اعتصاب غذا از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد، ممانعت می‌کنند.