رتبه شکاف جنسیتی در نظام ولایت فقیه در سال ۲۰۱۷ جایگاه ۱۴۰ از میان ۱۴۴ کشور، اعلام شده است که نسبت به سال قبل از آن یک پله سقوط کرده است.

یک پله سقوط

براساس رتبه‌بندی شاخص شکاف جنسیتی در دنیا و وضعیت ایران به لحاظ مشارکت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان، ایران، رتبه‌ای پایین‌تر از سال قبل به دست ‌آورد و از جایگاه ۱۳۹ به جایگاه ۱۴۰ سقوط کرد، آنهم در میان ۱۴۴ کشور.
در حال حاضر تنها چاد‌، سوریه‌، پاکستان و یمن وضعیت بدتری نسبت به ایران دارند.
در حالی ایران رتبه ۱۴۰ «شکاف جنسیتی» را به دست آورده است که در زمینه حضور زنان در «مجلس» از رقم ۷ درصد و در زمینه اقتصادی دارای رقم ۱۷ درصد نرخ مشارکت از جانب زنان می‌باشد.

توجیه

در همین رابطه، لیلا فلاحتی، «مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری» با اشاره به «شاخص‌های مربوط به توسعه انسانی و جنسیتی بین‌المللی» گفت: «شاخص‌هایی که تحت تاثیر گزارش‌های توسعه انسانی قرار دارند به دلیل آنکه مجموع شاخص‌های توسعه کشور را با نسبت کلی زنان و مردان نسبت به توسعه محاسبه می‌کنند، معمولا وضعیت کشور را بهتر نشان می‌دهند‌. به همین دلیل محاسبه این شاخص‌ها به شکل جداگانه در مورد زنان میزان پایین‌تری را نشان می‌دهد‌.»؛ استدلالی که البته به نظر می‌رسد نه می‌تواند وضعیت فوق تبعیض‌آمیز زنان در ایران را توجیه کند و نه حتی خود گوینده را قانع می‌کند.

بازگشت به گذشته

او سپس تایید می‌کند که رتبه مشارکت سیاسی زنان در ایران ۱۳۶ می‌باشد. [جهان صنعت ۲۴ دی ۹۶] این درحالی‌ست که در بیش از ۱۱۰ سال پیش، انقلاب مشروطه در ایران به پیروزی رسید که در بسیاری از صحنه‌های آن زنان دارای مشارکت جدی و تعیین کننده بوده‌اند، این امر به وضوح نشان می‌دهد که نظام ولایت فقیه در طول ۴۰ سال گذشته به شدت کوشیده است تا جامعه‌ی ایران را به گذشته باز گرداند.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه