آتنا دائمی ضمن تصریح بر اینکه حکومت همواره عامل خشونت بوده است یادآور می‌شود که هرگز دست به خشونت نزده، اما به ۷ سال زندان محکوم شده است.

زندانی سیاسی آتنا دائمی در نامه‌ای نوشت: «من هم یك شَر، فتنه‌گر، آشوب‌گر، اغتشاش‌گر، كفِ‌خیابانی، جنایتكار و معترضم!»
به این ترتیب او صف خود را در میان قیام‌آفرینان تعریف کرد.

تبلیغات وارونه

آتنا دائمی ضمن دفاع از حقانیت اعتراضات مردمی افزود: «اما در آن هنگام كه سركوب‌ها و قتل‌ها و ضرب‌وشتم و بازداشت‌ها شروع شد، مردم هم در دفاع از خویش و خواسته‌هایشان خشمگین شدند. از این خشم مردم به عنوان جنایت نام بردند».
او با اشاره به تبلیغات وارونه‌ی حکومت علیه تظاهرکنندگان می‌افزاید: «در خصوص همین روزها گفته نشد كه كپسول‌های بزرگ گازهای فلفل و اشك آور را به سوی صورت معترضان نشانه گرفتند و خالی كردند كه برای خنثی كردنش چاره‌ای جز آتش نیست! نمی‌گویند كه به ناگهان هزاران بسیجی و گارد امنیتی باتوم و چماق به دست به خیابان فرستادند تا مردم را مورد ضرب و شتم قرار دهند!»
این زندانی سیاسی تصریح می‌کند که «مدت‌هاست كه می‌گویم این حكومت است كه خشونت را به وجود آورده و حال آن را درو می‌كند! این سركوبگران هستند كه باعث خشم مردم در این روزها شدند.»

مطالبات مردم

آتنا دائمی سپس به بیان مطالباتی می‌پردازد که مردم به خاطر آن به صحنه آمدند و می‌نویسد: «جان و مالمان را فدای بازگشت‌ شأن ربوده شده انسان در ایران خواهیم كرد. ما خواهان حق و حقوقمان هستیم، خواهان آزادی‌های فردی و اجتماعی، حل معضلاتی همچون فقر، بیكاری، اعتیاد، اختلاس، فساد و فحشا، فاصله طبقاتی چشمگیر میان اقشار جامعه، خرج سرمایه‌های ملی برای جنگ در كشورهای همسایه، در حالی كه مردم ایران در فقر به سر می‌برند، عدم وجود آزادی‌های بیان، عقیده و مذهب، عدم برابری زنان و مردان، عدم امنیت شغلی و اقتصادی، عدم به رسمیت شناختن اقلیت‌های مذهبی و قومی و محرومیت آنها از تحصیل و حقوق شهروندی و آزار و اذیت‌های آنها، آزار كودكان و افزایش آمار كودكان كار و خیابانی، وجود موانع بسیار برای تحصیل، ازدواج و تفریحات جوانان، عجین شدن دین و سیاست كه منجر به سیاست گذاری‌های ناكارآمد و توجیه جنایتهای حكومت شده است و عقاید و باورهای دینی و شخصی اكثریت مردم ایران را مورد توهین قرار داده است و عدم انتخاب پوشش و حجاب اجباری تحمیل شده، افزایش آمار اعدام ها و سركوب فعالان سیاسی ومدنی و اجتماعی و...»

عامل خشونت؟

اما پاسخ حکومت به درخواست‌های مسالمت‌آمیز مردم چه بوده است؟؛ پرسشی که آتنا دائمی با توصیف وضعیت خود درباره‌ی آن اینگونه شهادت می‌دهد: «اینها مواردی‌ست كه رفع آنها مطالبه اصلی مردم ایران است و ٤٠سال موجبات آزار مردم عزیزمان را فراهم كرده است كه در خواستها برای رفع این موارد بارها به شیوه های مختلف بیان شده اما همچنان هیچ پاسخی جز سركوب و قتل و بازداشت و زندان و تبعید به همراه نداشته است. می‌گویند به اعتراضات مسالمت‌آمیز گوش فرا می‌دهند اما من به عنوان یك فعال حقوق بشر كه اكنون در زندان به سر می‌برم، یادآور می‌شوم كه در كارنامه مبارزات و فعالیت‌های حقوق بشری، اجتماعی و سیاسی‌ام هیچ عمل خشونت‌آمیزی نداشته‌ام ولی به ٧سال زندان محكوم شدم و اكنون در زندانم، همچون صدها زندانی سیاسی دیگر!»

 در همین زمینه:

سرگذشت کودکان مادران زندانی در زندان‌های ولایت فقیه
نامه آتنا دائمی به مناسب پایان پیروزمند ۵۴ روز اعتصاب غذا
نامه آتنا دائمی به‌مناسبت روز جهانی حقوق بشر
آتنا دائمی: سیاست‌های نظام مانند سیاست‌های هیتلر است
فراخوان زنان زندان اوین به نجات جان اعتصاب کنندگان در گوهردشت

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی: آتنا دائمی: من هم کف خیابانی هستم

نوشتن دیدگاه