در پی قیام ایران چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، از حقوق مردم سرکوب شده‌ی ایران طی اطلاعیه‌ای دفاع کردند.

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد با انتشار اطلاعیه‌ای به نقض حقوق بشر مردم ایران، توسط نظام ولایت فقیه اعتراض کردند.
در‌ پی آغاز قیام مردم ایران، نظام ولایت فقیه دست به سرکوب گسترده آن زد، تا جایی که دهها نفر کشته و بیش از ۳ هزار نفر دستگیر شدند.
عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران به همراه سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، نگرانی خود را از اقدامات سرکوبگرانه نظام ولایت فقیه در همین روزها، اعلام کرد.

در این اطلاعیه مشترک آمده است: «خواسته‌های تظاهرکنندگان در ایران برای آزادی و استانداردهای معیشتی و حقوقشان باید محترم شمرده شود. ما نگرانی شدید خود را از گزارشهای خبری در مورد کشته شدن بیش از ۲۰تن از جمله کودکان و دستگیری صدها تن در سراسر ایران ابراز می‌داریم. ما به‌شدت نگران شیوه برخورد مقامهای رژیم ایران با تظاهرات و سرنوشت دستگیر ‌شدگان هستیم. نام و نشان تمامی دستگیر شدگان در رابطه با این اعتراضات باید علنی شده و به آنها سریعاً اجازه دسترسی به خانواده و مشاوره حقوقی داده شود. دستور رژیم ایران به سپاه پاسداران مبنی بر اعمال قدرت علیه تظاهرکنندگان، و تهدیدات قضاییه مبنی بر مجازات شدید غیرقابل قبول است».
در این اطلاعیه که از طرف عاصمه جهانگیر، دیوید کی گزارشگر ویژه آزادی بیان و عقیده، اگنس کالامارد گزارشگر ویژه اعدام های فراقضایی و خودسرانه، و مایکل فراست گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق‌بشر، صادر شده است، نویسندگان با محکوم کردن سانسور ارتباطات بمنزله نقض جدی حقوق بنیادین، تصریح کرده‌اند: «ما از این‌که رژیم ایران اینترنت را بر روی شبکه‌های موبایل قطع کرده و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و سرویسهای پیام رسانی مانند تلگرام در تلاش برای فرونشاندن تظاهرات تعطیل شده‌اند، به‌شدت نگران هستیم».

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه