به مستأجرانی که خانه‌شان در زلزله کرمانشاه ویران شده است کانکس نمی‌دهند با این بهانه که اینها کانکس‌ها را تخلیه نخواهند کرد.


طی کردن زمستان در سرما

در استان کرمانشاه به مستأجران کانکس داده نمی‌شود زیرا بیم آن می‌رود که دیگر کانکس‌ها را تخلیه نکنند و چهره‌ی شهرها را به حلبی‌آباد تبدیل کنند! این استدلال البته کمی عجیب به نظر می‌رسد و با معیارهای حقوق بشری به شدت غیر انسانی می‌باشد، زیرا معنی عدم تعلق کانکس به خانواده‌ای که سرپناهی ندارد، طی کردن روزهای سرد زمستان آنهم در غرب کشور، در چادر است.
معنی دیگر آن این است که براساس یک تبعیض طبقاتی درباره افراد قضاوت و رفتار می‌شود، یعنی در مصائب طبیعی کسانی که فقیرتر هستند باید رنج بیشتری را تحمل کنند.

مستاجران بی‌کانکس

مجید جودی، «مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن»، «درباره این‌که چرا به مستاجران کانکس داده نمی‌شود»، گفت: «طبق چیزی که در شورای مدیریت بحران تصویب شده، مستاجرانی که خانه‌شان صد در صد تخریب شده پنج میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند. اگر به آنها کانکس بدهیم قطعا در فضاهای عمومی شهر مستقر می‌شوند و سیمای شهر پس از مدتی تبدیل به نوعی حلبی‌آباد می‌شود. اما مالکان کانکس را در محل خانه خود نصب می‌کنند که بعد از اتمام بازسازی منازل، جمع می‌شود. اما اگر به مستاجران کانکس بدهیم ممکن است ۱۰ سال دیگر هم در کانکس‌ها و در فضاهای عمومی بمانند. بنابراین عدم ارایه کانکس به مستاجران یک کار کاملا علمی و منطقی است.» [ایسنا ۲۸ آذر ۹۶]
از کمک بلاعوض ۵ میلیون تومانی که بیشتر شبیه به شوخی است که بگذریم، استدلال این «مدیرکل» نشان می‌دهد که منطق نگاه کردن به موضوعات در نظام ولایت فقیه چگونه است.
۵ میلیون را از آن جهت به شوخی می‌توان تشبیه کرد که تقریبا معادل حقوق یک ماه کسی‌ست که کمی از خط فقر بالاتر باشد، آنگاه از آن به‌عنوان کمک بلاعوض یاد می‌شود.


در همین زمینه:

زلزله کرمانشاه؛ کمک سیمای آزادی به زلزله‌زدگان و اعتراض کارگزاران خلافت اسلامی!
زلزله کرمانشاه؛ «شناسایی ضد انقلاب» و کمک یک‌میلیارد تومانی اپوزیسیون
زلزله کرمانشاه؛ مردم گرسنه‌اند
رحمانی فضلی، تاریکی شب، و قربانیان زلزله کرمانشاه
زلزله؛ «مسکن مهر» بنا شده بر روی گسل

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه