۹ دسامبر یا ۱۸ آذر، روز جهانی مبارزه با فساد، از مناسبت‌های ویژه سازمان ملل است، وضعیت ما در ایران چه نسبتی با این روز دارد.


۹ دسامبر یا ۱۸ آذر روز جهانی مبارزه با فساد است. روزی از مناسبت‌های ویژه سازمان ملل که قرار است کلیه ملت‌ها و دولت‌ها را به موضوع مشخصی توجه بدهد.
اما برای کسانی که به مانند ما، ناچار به تحمل رنج زندگی کردن در زیر حکومت ولایت مطلقه‌ی فقیه هستند شاید این روز معنی و مفهوم دیگری به خود بگیرد.

فساد اقتصادی

احتمالا سایر همشهری‌ها و هممیهنان بر این امر متفق‌القول باشند که فساد در ایران به امری عادی و پذیرفته شده و تکراری تبدیل شده است. به عنوان مثال در عرصه‌ی اقتصادی رقم اختلاس‌ها و دزدی‌ها آنقدر کلان است که اکثر افراد بر روی ارقام آن مکث هم نمی‌کنند زیرا نمی‌توانند درک کنند که دقیقا منظور چه میزان پول است.


مالباختگان

یا اگر به همین موضوع مالباختگان نگاه کنیم که همه به نوعی با آن درگیر هستند یا خودمان سپرده‌ای داشته‌ایم که به غارت رفته یا لااقل کسانی را می‌شناسیم که در این وضعیت گرفتار شده‌اند. فکر نمی‌کنم که مشابه این موضوع در جایی از دنیا سابقه داشته باشد که بیش از هزار موسسه مالی و اعتباری با مجوز از نهادهای قانونی یک کشور اقدام به جمع‌آوری پول از دست میلیون‌ها نفر از شهروندان بکنند و بعد یکباره دولت آن کشور اعلام کند که همه این موسسات غیرقانونی بوده و سپرده‌گذاران نیز انگیزه‌های سودجویانه داشته‌اند.


زلزله کرمانشاه

در یک نمونه ملموس‌تر از فساد شاید خوب باشد به داستان زلزله کرمانشاه اشاره‌ای شود. بسیاری از دوستان که خودشان در مناطق زلزله‌زده به سر می‌برند یا در این ایام برای کمک به آنجا رفته بودند، بر روی موضوعات مشترکی دست می‌گذاشتند از جمله اینکه سپاه مانع از انجام کمک‌های مردمی می‌شد و این کمک‌ها را مصادره می‌کرد و بسیاری از افراد که برای کمک رفته بودند را بر می‌گرداند. این افراد تاکید می‌کردند که کمک‌های دولتی صورت گرفته بسیار دیر و بسیار اندک و براساس تبعیض مذهبی صورت گرفت و اصل کمکی که به دست مردم رسید از طریق منابع مردمی بود.
این درحالی‌ست که آمارهایی که منتشر می‌شود نشان می‌دهد، بودجه ۱۵۰ سال استان کرمانشاه معادل پولی است که سپاه خرج برسر کار ماندن اسد در سوریه کرده است.
البته مثال‌ها و نمونه‌های ذکر شده تنها اندکی از بسیار بود.  و می‌شود ساعت‌ها و ساعت‌ها از فساد نهادینه شده در حکومت ولایت‌فقیه گفت و نوشت اما شاید با همین اندک، کافی باشد که یادآوری کنیم در روز جهانی مبارزه با فساد ما در چه  کشوری زندگی می‌کنیم.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه