در شرایطی که مردم در مناطق زلزله‌زده از سرما و فقدان امکانات اولیه رنج می‌برند، نظام ولایت فقیه اقدام به دستگیری مردمی می‌کند که به یاری زلزله‌زدگان بر می‌خیزند.


شرایط پس از زلزله

شرایط دشوار پس از زلزله زندگی‌های به جا مانده از آن حادثه‌ی مهیب را دستخوش تلاطم‌های سهمگین کرده است. بارندگی، سرما، زندگی در چادرهایی که در برابر این دو تاب مقاومت ندارند، به همراه فقدان سرویس‌های بهداشتی و محیطی که هر روز آلوده‌تر می‌شود، همه و همه دست به دست هم می‌دهد تا زنده ماندن و سالم ماندن بازماندگان از زلزله به زیر علامت سوال برود.
وعده‌های حکومتگران نیز که محقق نمی‌شود، یا اگر در اندک مواردی، اندکی از آن محقق شود، بسیار دیر و ناقص است و بیشتر برای صحنه‌سازی‌های تبلیغاتی‌ست. هستند هم‌میهنانی که از خدا آرزو می‌کنند که ای کاش در زلزله رفته‌بودند تا مجبور به تحمل رنج زنده ماندن نمی‌بودند.

نمونه‌هایی از رنج‌ها

مادری در قصرشیرین گفت: «دیشب سرما امان ما را در داخل چادرها بریده بود و خودم و فرزندانم با پوشیدن لباس بسیار زیاد، هر یک سه پتو داشتیم که باز هم جوابگوی سرما نبود.»
هموطن دیگری گفت: «سرما، باد، باران، کوچک بودن و نازک بودن چادرهای جمعیت هلال احمر و کافی نبودن امکانات اولیه از قبیل پتو و وسایل گرمایشی، همه و همه باعث شده که این روزها برایمان بسیار سخت سپری شود.»
در چنین شرایطی است که از یخ زدن هموطنان زلزله‌زده و از جمله مادربزرگی که چند روز بعد از زلزله به‌خاطر سرمای هوا کلیه‌هایش از کار افتاد و فوت کرد، خبر داده می‌شود.


دستگیری‌ها

با این همه نیروهای سپاه اقدام به دستگیری شماری از جوانان و مردمی کرده‌اند که از سردشت برای کمک به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه رفته بودند.
در نمونه دیگری از سرکوب مردم معترض، یکی از شهروندان که علیه نظام ولایت فقیه در سرپل‌ذهاب صحبت کرده بود، پنجشنبه سوم آذر در روستای گاومیش چران از توابع گیلانغرب دستگیر شده است. مأموران وزارت اطلاعات به منزل او حمله کرده و او را با زور به محل نامعلومی برده‌اند. گزارشها هم‌چنین حاکی از دستگیری تعدادی از مردم در سنندج است.


در همین زمینه:

حسن روحانی، سرپل‌ذهاب و نفرت مردم از سپاه
زلزله کرمانشاه و مسکن مهر احمدی‌نژاد
زلزله کرمانشاه؛ «آقای لاریجانی چرا بعد از ۷ روز اومدید؟»
زلزله کرمانشاه؛ «شناسایی ضد انقلاب» و کمک یک‌میلیارد تومانی اپوزیسیون
زلزله کرمانشاه؛ سفر خامنه‌ای به غرب کشور و مشکلات روز افزون

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه