خامنه‌ای در سفرش به غرب کشور تایید کرد که مشکلات مردم در این مناطق پیش از زلزله نیز بسیار بوده است.


مشکلات زیاد

خامنه‌ای در سفرش در ۲۸ آبان ۹۶ به استان کرمانشاه ضمن تایید این موضوع که کمک‌های رسیده به دست زلزله‌زدگان از طرف مردم بوده است، خطاب به مردم منطقه افزود: «مشکلات شما زیاد است؛ قبل از زلزله هم زیاد بوده، زلزله هم به اینها افزوده» است.

علت مشکل؟!

خامنه‌ای که بیم آنرا داشت، به مانند حسن روحانی و علی لاریجانی با خشم عمومی مردم زلزله‌زده مواجه شود، به‌جای رویارویی با مردم زلزله‌زده در جمع پاسداران و آخوندها حاضر شد، با این همه او تصدیق کرد که مشکلات در آن منطقه حتی پیش از زلزله زیاد بوده است اما به عمد فراموش کرد که به علت مشکل اشاره‌ای داشته باشد.


پول‌ها به کجا رفت؟

فردای نمایش خامنه‌ای بر روی ویرانه‌های غرب کشور، غارت‌شدگان موسسات اعتباری وابسته به او در برابر «دادسرای عمومی و انقلاب تهران» تظاهراتی برپا کردند، یکی از سخنران‌ها، خامنه‌ای را خطاب قرار داد و علت هزینه کردن پول‌های غارت‌شده‌ی مردم در لبنان و عراق و سوریه را از او جویا شد. [مالباختگان؛ سپرده‌های غارت‌شدگان در عراق و سوریه و لبنان ...] این خانم شهروند به این ترتیب به علت مشکلات زیاد مردم در غرب کشور نیز اشاره کرد؛ موضوعی که خامنه‌ای از بیان آن طفره رفت.


رنج ۳۸ ساله

سیاست‌های خلافت اسلامی! در طول ۳۸ سال گذشته منجر به تحمیل مصائب بسیاری به جامعه ایران شده است؛ برخی از نواحی در این میان از رنج مضاعف برخوردارند.


نرخ بیکاری

به گزارش ایرنا، امیدعلی پارسا، «رئیس مرکز آمار ایران» نرخ بیکاری مطلق در ایران را ۱۱.۸ ٪ اعلام کرد؛ نتایجی که براساس نمونه‌گیری نیروی کار در تابستان ۱۳۹۶ به دست آمده است.
براساس آنچه امیدعلی پارسا گفت، جمعیت فعال اقتصادی کشور در زمان نمونه‌گیری حدود ۲۷ میلیون نفر بود که «از این تعداد نزدیک به سه میلیون و دویست هزار نفر بیکار مطلق بوده‌اند.»


تعاریف بیکاری

بیکار مطلق براساس معیار اتخاذ شده توسط «مرکز آمار  ایران» به کسی گفته می‌شود که حتی یک‌ساعت هم در هفته کار نمی‌کند. اشتغال ناقص شامل کسی می‌شود که بین ۱ تا ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کند و اشتغال کامل شامل ۴۴ ساعت کار در هفته یا بیشتر می‌شود.


آسیب‌های اجتماعی

به این ترتیب برفرض صحت آمار ۱۱.۸ ٪ بیکار، حتی کسانی که یک‌ساعت در هفته کار می‌کنند در این آمار ذکر نمی‌شوند. رحمانی فضلی در ۹ مهر ۹۶ گفته بود که در بعضی از شهرهای کشور، نرخ بیکاری به ۶۰ درصد رسیده است. «وزیر کشور» روحانی تایید کرده بود: «آسیب‌های اجتماعی در مناطقی که میزان بیکاری آنها بالاست، حادتر است.» [بیکاری ۶۰ درصدی در برخی از شهرهای کشور]


یکی از علل مشکل

خامنه‌ای بی‌دلیل به زیاد بودن مشکلات مناطق زلزله‌زده در پیش از وقوع زلزله، اعتراف نکرد زیرا «بنابر آمارهای رسمی، استان های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، و کردستان در ایران بالاترین رقم بیکاری را دارند». اکنون بر آن رنج، درد و داغ زلزله نیز افزوده شده است، پس بی‌دلیل نیست که خامنه‌ای به جای حضور در برابر مردم داغدیده ترجیح داد تا در میان پاسداران خود حاضر شود.


در همین زمینه:

زلزله کرمانشاه؛ ممانعت سپاه از کمک‌رسانی جوانان نجف‌آباد
زلزله کرمانشاه؛ کمک سیمای آزادی به زلزله‌زدگان و اعتراض کارگزاران خلافت اسلامی!
زلزله کرمانشاه؛ امنیت! در اولویت و سرقت کمک‌های مردمی
سپاه بیمارستانی را در سرپل‌ذهاب افتتاح کرد که وجود ندارد
زلزله کرمانشاه؛ «آقای لاریجانی چرا بعد از ۷ روز اومدید؟»

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه