کمیساریای کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران در اتحادیه اروپا به آسیب‌دیدگان از زلزله ۲۱ آبان ۹۶ در ایران، تسلیت گفت.


کمیسیون اروپا

کمیسیون اروپا در ۲۲ آبان ۹۶ با انتشار بیانه‌ای تصریح کرد که «زمین لرزه ای که شب گذشته در منطقه مرزی بین ایران و عراق رخ داد، جان صدها تن از مردم را گرفت و موجب آسیب گسترده در دو کشور شد.»

کمیساریای کمک‌های بشردوستانه

در این بیانیه کمیساریای کمک‌های بشردوستانه از جانب اتحادیه اروپا، تسلیت قلبی‌اش را «به قربانیان و خانواده‌هایشان در این زمان بسیار غم انگیز ابراز » کرد.
کمیساریای کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا گفت: «ما متعهد به کمک به هر دو کشور هستیم و هرگونه کمک‌های بشردوستانه لازم را ارائه می‌دهیم.»
او تصریح کرد: «در این مرحله، شرکای بشردوستانه ما در منطقه بلافاصله شروع به ارائه کمک‌های اضطراری نمودند.»


آنتونیو گوترز و مریم رجوی

پیشتر آنتونیو گوترز ، دبیرکل ملل متحد و مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران در پیام‌هایی با قربانیان ابراز همدردی کرده بودند. مریم رجوی با اشاره به تجربه‌های گذشته در «اهمال و بی‌مسئولیتی» کارگزاران خلافت اسلامی! در امدادرسانی و نجات جان آسیب‌دیدگان، از عموم مردم خواسته بود، به کمک مردم دردمند بشتابند. مریم رجوی نجات جان‌ها را «وظیفه مقدس ملی» توصیف کرده بود. [پیام‌‌های مریم رجوی و آنتونیو گوترز خطاب به مصیبت‌دیدگان از زلزله]


تجربه

در حوادث طبیعی گذشته در ایران، شاهدان عینی بارها شهادت داده‌اند که کمک‌های ارسالی برای حادثه دیدگان که از مجاری حکومتی صورت گرفته است، عموما سر از بازار درآورده و به دست نیازمندان نرسیده است، همچنین در مورد نجات جان‌ها تجربه نشان داده است که نهادهای حکومتی در این مواقع بیشتر به دنبال کنترل شرایط امنیتی نظام و ممانعت از اعتراض آسیب دیدگان هستند تا نجات جان‌ها، از اینرو کمک‌رسانی مردمی و مستقل از حکومت به زلزله‌زدگان یک ضرورت است.


در همین زمینه:

رحمانی فضلی، تاریکی شب، و قربانیان زلزله کرمانشاه
زلزله؛ مسکن مهر بنا شده بر روی گسل

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه