حقوق شهروندی

براساس آنچه شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است، مریم رجوی، شورای امنیت را به اقدام فوری برای نجات جان دستگیر شدگان قیام ایران فراخوانده است.

براساس بیانیه شورای ملی مقاومت ایران، مریم رجوی، «خواستار اقدام فوری دبیرکل و شورای امنیت ملل‌متحد و کشورهای عضو و هم‌چنین کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل‌متحد و دیگر ارگانهای ذیربط بین‌المللی، برای آزادی بلادرنگ دستگیر ‌شدگان قیام سراسری مردم ایران و تعیین‌تکلیف مفقودان شد.»
بیانیه شورا که به تاریخ ۲۸ دی ۹۶ منتشر شد، می‌افزاید که رئیس جمهور برگزیده مقاومت گفت: «آتش گشودن به روی تظاهرکنندگان، دستگیریهای جمعی و به‌شهادت رساندن زندانیان زیر شکنجه که این روزها توسط دژخیمان نظام ولایت‌فقیه در شهرهای مختلف ایران جریان دارد، بدون تردید از مصادیق جنایت علیه بشریت است و از سوی جامعه بین‌المللی اقدام فوری می‌طلبد. سکوت در برابر این جنایتها، فاشیسم دینی حاکم بر ایران را در ادامه و استمرار این جنایات جری‌تر می‌کند».
براساس بیانیه شورا «طی دو هفته اول قیام سراسری مردم ایران دست‌کم هشت هزار تن از قیام‌آفرینان توسط پاسداران و نیروهای سرکوبگر دستگیر شدند و شماری زیادی از آنان مفقود شده‌اند که خبری از آنان نیست. ۹۰درصد دستگیر ‌شدگان را جوانان زیر ۲۵سال و ۳۵درصد آنان را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند. شماری از این زندانیان در تهران و شهرهای مختلف کشور مانند اراک، سنندج و زنجان زیر شکنجه به‌شهادت رسیدند.» [مجاهد ۲۸ دی ۹۶]

در همین زمینه:
حقیقت‌هایی که قیام ایران آنها را آشکار کرد
سازمان جوامع ایرانیان آمریکا در همبستگی با اعتراضات

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

شورای ملی مقاومت ایران اعلام کرد از آلمان خواسته است تا حکم بازداشت فوری برای هاشمی شاهرودی صادر کند.

در پی قیام ایران و طرح موضوع دفاع از حقوق تظاهرکنندگان در جلسه شورای امنیت، بار دیگر توجه به نقض حقوق بشر در ایران جای خود را در مباحثات بین‌المللی گشود؛ در چنین زمینه‌ای از آمادگی بین‌المللی برای برخورد با ناقضان حقوق بشر، هاشمی شاهرودی که برای درمان به آلمان رفته بود با موجی از خشم، اعتراض و دادخواهی ایرانیان و مدافعان حقوق بشر مواجه شد.
طی این مدت قربانیان جنایات هاشمی شاهرودی، رئیس سابق «قوه قضاییه» اقدام به طرح شکایاتی در آلمان برای دستگیری وی کردند.

در روزهای قیام در موارد متعددی شاهد بودیم که شهروندان در برابر تهاجم مسلحانه‌ی نیروهای سپاه، دست به دفاع مشروع زده‌اند.

در قیام ایران علاوه بر تظاهرات، و سر دادن شعارهایی در نفی خامنه‌ای و تمامیت نظام ولایت فقیه که به طور معمول به رودررویی تظاهرکنندگان با نیروهای سرکوب منتهی می‌شود، در برخی موارد شاهد بروز مقاومت مسلحانه از جانب مردم نیز بودیم.
مقاومت مسلحانه از جانب شهروندان در برابر نیروهای سپاه، این پیام را به نظام ولایت فقیه می‌دهد که جامعه از این شهامت و توانمندی عملی برخوردار شده است که در برابر سرکوب عریان، حق دفاع از خود را اعمال می‌کند.

در پی قیام ایران چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، از حقوق مردم سرکوب شده‌ی ایران طی اطلاعیه‌ای دفاع کردند.

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد با انتشار اطلاعیه‌ای به نقض حقوق بشر مردم ایران، توسط نظام ولایت فقیه اعتراض کردند.
در‌ پی آغاز قیام مردم ایران، نظام ولایت فقیه دست به سرکوب گسترده آن زد، تا جایی که دهها نفر کشته و بیش از ۳ هزار نفر دستگیر شدند.
عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران به همراه سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، نگرانی خود را از اقدامات سرکوبگرانه نظام ولایت فقیه در همین روزها، اعلام کرد.

مقاومت ایران پخش اعترافات اجباری احمدرضا جلالی از تلویزیون نظام ولایت فقیه و صدور حکم اعدام علیه او را «صحنه سازی» برای «باجگیری» از كشورهای اروپایی و ایجاد جو رعب و وحشت در داخل ایران، توصیف کرد.

کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران با صدور اطلاعیه‌ای به تاریخ ۵ دی ۹۶، صدور حکم اعدام برای دکتر احمدرضا جلالی از طرف «قوه قضاییه» نظام ولایت فقیه را محکوم کرد و «از عموم مراجع بین المللی مدافع حقوق بشر خواستار اقدام فوری و مؤثر برای لغو این حکم ظالمانه است.»
احمدرضا جلالی پزشکی مقیم سوئد بود اما در سفری که به ایران داشت در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر شد. او در مهر ۹۶ توسط «قوه قضاییه» به اعدام محکوم شد. نظام ولایت فقیه جرم او را جاسوسی عنوان کرده است؛ اتهامی که به طور معمول نظام ولایت فقیه برای حذف افراد، ایجاد رعب در جامعه یا باج‌گیری از طرف حساب‌های غربی به برخی از زندانیان وارد می‌کند.
حکم اعدام احمدرضا جلالی، چند روز بعد از صدور آن توسط «دیوان عالی» تایید شد.
به نوشته کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت، احمدرضا جلالی در طول دوران بازداشت و محاکمه، «از یك روند عادلانه قضایی حتی در چارچوب قوانین ضد بشری رژیم آخوندی از جمله از حق استیناف مجازات خود محروم بوده است.»
اطلاعیه خطاب به کشورهای اروپایی که احمدرضا جلالی ساکن یکی از آنها بود نوشت: «تا آنجا كه به اتحادیه اروپا و كشورهای عضو مربوط می‌شود، محكومیت لفظی این حكم جنایتكارانه به‌هیچوجه كافی نیست. بی‌عملی جامعه جهانی، به‌ویژه كشورهای غربی در مقابل اعدام‌های جمعی و نقض وحشیانه و سیستماتیك حقوق بشر در ایران فاشیسم دینی حاكم را در صدور و اجرای این احكام قرون وسطایی تشجیع كرده است.»
در مورد انگیزه‌های نظام ولایت فقیه در مورد اعمال مجرمانه‌ای که در مورد احمدرضا جلالی مرتکب شده است، کمیسیون خارجه شورا تصریح کرد: «انتشار اعترافات اجباری آقای جلالی از تلویزیون حکومتی، آنهم به‌صورت بریده بریده و مونتاژ شده و تأكید خانواده وی كه این اعترافات تحت فشار از او گرفته شده و تكذیب محتوای آنها، نشانگر آن است که هدف از این صحنه‌سازی‌ها شانتاژ و باجگیری از كشورهای اروپایی و ایجاد جو رعب و وحشت در داخل ایران است.»

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مامورین شهرداری مشهد اقدام به ضرب و شتم یک دستفروش می‌کنند اما وقتی با اعتراض مردم روبرو می‌شوند، می‌گویند: او دارد بازی در می‌آورد.


شنبه ۲ دی ۹۶، فیلمی بر روی فضای مجازی منتشر می‌شود که شاید قرار بود مثل بسیاری موارد مشابه از نظرها پنهان نگهداشته شود؛ موضوع کتک زدن یک دستفروش در مشهد است، توسط ماموران شهرداری؛ امری که در موارد مشابه حتی به مرگ سوژه زیر ضرب و شتم منجر شده است. [چرایی قتل خیابانی وانت دار میوه فروش در قم]
روی پل سجاد در منطقه ۱۱ شهر مشهد، ماموران سد معبر که بیش از سه نفر بودند به ضرب و شتم یک دست‌فروش می‌پردازند، ترازو او می‌شکنند و وقتی با اعتراض یک عابر مواجه می‌شوند، مدعی می‌شوند که «دستفروش در حال فیلم بازی کردن است.»
سپس ماموران شهرداری، دستفروش را کشان‌کشان از روی پله‌های برقی پل سجاد پایین می‌برند و در این میان به اعتراض هیچ‌کدام از شهروندان نیز توجهی نمی‌کنند.

به مستأجرانی که خانه‌شان در زلزله کرمانشاه ویران شده است کانکس نمی‌دهند با این بهانه که اینها کانکس‌ها را تخلیه نخواهند کرد.


طی کردن زمستان در سرما

در استان کرمانشاه به مستأجران کانکس داده نمی‌شود زیرا بیم آن می‌رود که دیگر کانکس‌ها را تخلیه نکنند و چهره‌ی شهرها را به حلبی‌آباد تبدیل کنند! این استدلال البته کمی عجیب به نظر می‌رسد و با معیارهای حقوق بشری به شدت غیر انسانی می‌باشد، زیرا معنی عدم تعلق کانکس به خانواده‌ای که سرپناهی ندارد، طی کردن روزهای سرد زمستان آنهم در غرب کشور، در چادر است.
معنی دیگر آن این است که براساس یک تبعیض طبقاتی درباره افراد قضاوت و رفتار می‌شود، یعنی در مصائب طبیعی کسانی که فقیرتر هستند باید رنج بیشتری را تحمل کنند.

به دنبال تصویب شصت و چهارمین قطعنامه علیه نقض حقوق بشر در ایران توسط مجمع عمومی ملل متحد، مریم رجوی به تشکیل کمیسیون تحقیق درباره قتل‌عام ۶۷ فراخوان داد.

مجمع عمومی ملل متحد شصت و چهارمین قطعنامه علیه نقض حقوق‌بشر در ایران را به تاریخ ۲۸ آذر تصویب کرد.

مجازات اعدام

این قطعنامه «نگرانی جدی خود را نسبت به آمار بالا و متعدد اعمال و اجرای مجازات اعدام... از جمله اعمال حکم اعدام علیه نوجوانان و نفراتی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸سال سن داشتند و اعدام‌های انجام شده برای جرائمی که واجد شرایط جرایم بسیار جدی نیستند و در اساس متکی بر اعترافات اجباری بوده‌اند» ابراز داشته و نظام ایران را فراخوانده است که «به لغو اعدامها در ملأ‌عام، هم در قانون و هم در عمل» پایبند بشود.

عیسی کلانتری: «می‌گویند چرا ریزگرد داریم؛ وقتی توسعه نامتوازن داریم و دریاچه و تالاب را خشک می‌کنیم، پوشش گیاهی را از بین می‌بریم باید منتظر چالش‌های بزرگ محیط‌زیستی هم باشیم».


ابرچالش آب و محیط زیست

مسعود نیلی، «دستیار ویژه» روحانی در «امور اقتصادی» در سخنرانی‌اش در ۲۰ شهریور ۹۶ هنگامی که به شش ابرچالش اقتصادی پیشاروی نظام مقدس! اشاره کرد، در دو ردیف آخر به موضوعات آب و محیط زیست پرداخت. [ابرچالش‌های اقتصادی خلافت اسلامی!] آیا تاخری که او انتخاب کرد دلیل بر کمتر بودن اهمیت این دو موضوع است؟ پاسخ به طور قطع منفی‌ست زیرا مجموعه‌ی ابرچالش‌ها محصول یک نظام اقتصادی و سیاسی‌ست که بر ایران حکمرانی کرده است و هر کدام از این اضلاع بیانگر بخشی از فاجعه است.

شهریاری گفت: حدود ۸۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.


۸۰ درصد زیر خط فقر

حسین‌علی شهریاری «نماینده» زاهدان در «مجلس» تصریح کرد که حدود ۸۰ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان زیر خط فقر قرار دارند. او یادآوری کرد که «مجلس» برای خروج مردم از زیر خط فقر ناتوان است.
شهریاری به روستاها و حاشیه‌ی شهرهای استان اشاره کرد و افرود: «اغلب روستانشینان و ساکنان حاشیه شهرهای استان سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند».