مادران پارک لاله متشکل از تلاش‌گَران عرصه دادخواهی و فعالان اجتماعی است که از تیرماه ۱۳۸۸، با فراخوان تعدادی از زنانِ دادخواه در اعتراض به کشتن و مجروح و زندانی کردن مردمی که برای حداقل خواست انسانی خود به خیابان آمده بودند، در پارک لاله تهران شکل گرفت. اینک مادران پارک لاله در بیانیه‌ای با اشاره به ۱۲ نفر از شهیدان قیام ۹۶ که در زیر شکنجه به قتل رسیده‌اند، به تشکیل دادگاه‌های علنی برای محاکمه آمران و عاملان این جنایات فراخوان داده‌اند.

مادران پارک لاله طی بیانیه‌ای خواستار روشن شدن هر چه سریعتر وضعیت تمامی زندانیان سیاسی و کشته شدگان اخیر شدند و خطاب به سران نظام ولایت فقیه نوشتند: «دیگر دهه‌ی شصت نیست که بتوانید با بازداشتهای گسترده و کشتار و شکنجه و اعدام زندانیان، مردم را به خانه‌ها بفرستید.»
به این ترتیب مادران پارک لاله امکان تکرار دهه ۶۰ توسط نظام را به چالش کشیدند و یادآور شدند که حکومت به هر میزان که علیه مردم دست به خشونت بیشتری بزند آتش قیام را شعله‌ورتر خواهد کرد. مشابه همین اظهار نظر از طرف سعید حجاریان از مهره‌های امنیتی قدیمی نظام صورت گرفت. او گفت: «هر چه اعتراضات تندتر شد، سركوب كمتر شد.» [تحلیل سعید حجاریان از قیام ۹۶؛ اعتراضاتی كه مانند موج با شدت بیشتر باز می‌گردند] استدلالی که کاملا نشان می‌دهد، نظام در موضع ضعف قرار دارد.
مادران پارک لاله در ادامه نوشتند: «حالا مردم هوشیار و آگاه ایران، تجربه سی و نه سال حکومت استبدادی را پشت سر گذاشته‌اند و باتمامی لایه‌ها و سیاست‌ها و روشهای منتسب به گروههایی از شما، مرزبندی دارند، زیرا بی‌عدالتی و دروغ و آزادی‌کشی و تبعیض و نابرابری را با پوست و گوشت و استخوان‌شان لمس کرده‌اند.»
مادران پارک لاله درباره قیام دی نوشتند: «مردم رنج کشیده و آزاده ایران در خیزش دی ماه ۱۳۹۶، نشان دادند که می‌توانند بر خواسته‌های خود بایستند و با قدرت و سرعتی بی‌نظیر، خود را سازماندهی کرده و در سراسر شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاها تجمع و اعتراض و اعتصاب کنند و خواسته‌های حق‌طلبانه‌شان را فریاد بزنند و ستون حکومت شما را بلرزانند.»

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه