به‌دنبال زلزله کرمانشاه از طرف حکومت فرمان سانسور اخبار آن داده شد و از طرف دیگر نیروهای ضدشورش به صحنه اعزام شدند.

سانسور

روزنامه جامعه فردا نوشت: «خط اول دستورالعمل‌های دستگاه‌های روابط عمومی کاهش درجه بحران در اطلاع‌رسانی» است، «ما در پنهان کردن نتیجه خشم طبیعت نیز به همان روشی عمل می‌کنیم که در منحرف کردن افکار عمومی از نارسایی‌های سیاسی».

تور امنیتی

خلافت اسلامی! تصور می‌کند که با سانسور کردن می‌تواند جلوی انتشار اخبار را بگیرد، تصوری که باطل بودن آن بارها به اثبات رسیده است. اما این‌بار نیز علاوه بر گسترش تور امنیتی بر مناطق زلزله‌زده، سانسور خبری و خبرسازی نیز در پیش گرفته می‌شود، هدف کنترل افکار عمومی و جلوگیری از خیزش و اعتراض است.

جعفری و فضلی

خامنه‌ای بعد از وقوع زلزله، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه و علی فضلی جانشین فرمانده بسیج را به مناطق زلزله‌زده فرستاد. او می‌خواست تا کنترل امنیتی صحنه توسط بالاترین پاسدارانش انجام شود.

ارتش خصوصی خامنه‌ای

سپاه که در نقش بازوی ولایت فقیه یا آنطور که ترامپ توصیف کرده بود به‌عنوان ارتش خصوصی خامنه‌ای عمل می‌کند، اینبار نیز نقش خود را به‌طور کامل ایفا کرد؛ سپاه به‌جای ارسال کمک‌های فوری و اعزام نیروی امداد رسان، نیروهای ضدشورش را به منطقه اعزام کرد. منابع محلی گزارش می‌دهند که پاسداران کمکی به مردم نمی‌کنند، تنها کار آنها جلوگیری از اعتراضات مردمی است.

ابعاد فاجعه

اما حتی حضور گسترده سپاه در منطقه نیز باعث نشد تا اخبار زلزله منتشر نشود، اضافه بر آنچه منابع محلی از واقعیت ماجرا می‌گویند، تناقض‌های موجود در گزارش‌های حکومتی ابعاد این فاجعه را بیشتر آشکار می‌کند.

تناقض

تسنیم در ۲۳ آبان از ویران شدن ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خبر داد. همچنین در یک گزارش حکومتی دیگر اذعان شد که ۱۲ هزار واحد مسکونی به طور صد درصد تخریب شده‌اند. با این وجود منابع حکومتی تعداد کشته‌شدگان را تنها ۵۳۰ نفر عنوان کرده‌اند که با حجم و میزان خرابی‌ها تناسبی ندارد. منابع محلی شمار کشته شدگان را بسیار بیش از این تعداد می‌دانند.

ثلاث باباجانی

رسانه‌های خلافت اسلامی! تایید می‌کنند که «بیشتر روستاهای ثلاث باباجانی ۱۰۰درصد تخریب شده‌اند، در روستای ۳۵خانواری ۱۸نفر جان‌ باخته‌ و در روستاهای دیگر از ۵۰خانوار، دو خانوار باقی‌ مانده‌اند».

پایان عملیات نجات!

در چنین وضعیتی خلافت اسلامی! در دومین روز بعد از زلزله اعلام کرد که «عملیات نجات پایان یافته است.» در حالیکه در فقدان کمک‌های حکومتی مردم هنوز با دستان خالی درصدد نجات جان‌هایی هستند که در زیر آوار گرفتار مانده‌اند.

وضعیت عادی!

تلویزیون ولایت فقیه که قرارست نقش بلندگوی تبلیغاتی را به‌خصوص در زمان مرگ جمع زیادی از مردم بازی کند مدعی می‌شود که «وضعیت به‌حالت عادی بازگشته و مسئولان توصیه کردند که مردم به خانه‌هایشان! برگردند» و ستاد بحران در کرمانشاه از مردم می‌خواهد «از هرگونه ازدحام و تجمع خودداری» نمایند. این در حالیست که شهردار ازگله، مرکز زلزله، در روز ۲۳آبان گفت: «کودکان یکساله و دو ساله ازگله دو شب است در سرما می‌خوابند. تاکنون هیچ چادری برای ما نیامده است».

در همین زمینه:

زلزله کرمانشاه؛ درگیری بین سپاه و ارتش

زلزله کرمانشاه؛ هنوز افراد زیر آوار هستند
زلزله کرمانشاه؛ «شناسایی ضد انقلاب» و کمک یک‌میلیارد تومانی اپوزیسیون
حسن روحانی، سرپل‌ذهاب و نفرت مردم از سپاه


ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی:زلزله کرمانشاه؛ سانسور، سپاه و سرکوب

نوشتن دیدگاه