زلزله در استان کرمانشاه دوباره احمدی‌نژاد را به اذهان بازگرداند زیرا خانه‌هایی که او مدعی بود برای فقرا برپا کرده است به سادگی ویران شدند.


شیون

آسوشیتدپرس در گزارشی از زلزله کرمانشاه نوشت: «امدادرسانان روز سه‌شنبه با استفاده از بیل مکانیکی و تجهیزات سنگین در میان آوارهای خرابی ساختمان‌ها کاوش می‌کنند، در زمانی که جسد جدیدی پیدا می‌شود، زنان گریه‌کنان به خدا پناه می‌آورند. روز سه‌شنبه خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش کرد در این زمین‌لرزه ۵۳۰نفر در ایران کشته شدند.»

مسکن مهر

اما این همه داستان نیست؛ زلزله‌ای که از سرپل‌ذهاب یک ویرانه درست کرد، بیش از همه «مسکن مهر» احمدی‌نژاد را به چالش کشید. پروژه‌ای که گویا قرار بود به مشکل مسکن «کم‌درآمدها» پاسخ گوید اما «ساختمان سازی نازلی داشت.»


سرپل‌ذهاب

بنا بر گزارش آسوشتیدپرس در پروژه مسکن مهر «حدود ۲میلیون واحد در ایران ساخته شد که شامل صدها واحد در سرپل‌ذهاب می‌باشد. بسیاری از این طرح انتقاد کردند و هشدار دادند که ساخت و ساز با این کیفیت پایین و نازل می‌تواند منجر به یک فاجعه شود.» و فاجعه اتفاق افتاد.


روحانی

فرارو در توصیف مسکن مهر نوشت: «قبل از پایان ۱۰سالگی این طرح، ساختمان‌های مهر تبدیل به تابوتی برای ساکنان آن شده است.» روحانی که به دادن وعده عادت دارد این‌بار نیز وعده داد که به موضوع رسیدگی خواهد کرد و «دولت قطعاً در مورد این مسائل پیگیری خواهد کرد و مجرمان را مورد شناسایی قرار می‌دهد».


عمق فاجعه

عمق فاجعه به تدریج خود را نمایان می‌کند؛ از میان اخبار رسمی، و خبرهای غیر رسمی که در اغلب موارد معتبرتر است می‌توان به تصویر واقعی آن نزدیک شد، هرچند همواره حرف آخر را منابع محلی می‌زنند.


قربانیان

«روابط عمومی پزشکی قانونی» در کرمانشاه اعلام کرد که «دست‌کم ۱۰۰ جان‌باخته زلزله، بدون مجوز دفن شده‌اند و تاکنون برای ۴۳۰ جان‌باخته جواز دفن صادر کرده است.»
سعیدی «سخنگوی سازمان مدیریت بحران» نیز آخرین آمار مصدومان زلزله کرمانشاه را ۷۸۱۷ نفر اعلام کرد.


در همین زمینه:

زلزله کرمانشاه؛ آمار سازی خلافت اسلامی! برای پنهان کردن ابعاد خسارات
تسلیت کمیساریای کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا به زلزله‌زدگان ایران
زلزله؛ «مسکن مهر» بنا شده بر روی گسل
پیام‌‌های مریم رجوی و آنتونیو گوترز خطاب به مصیبت‌دیدگان از زلزله
رحمانی فضلی، تاریکی شب، و قربانیان زلزله کرمانشاه

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه