تداوم قیام ایران را می‌توان از جمله در حمایت‌هایی که در عرصه‌ی بین‌المللی از آن صورت می‌گیرد دید.
آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۵ بهمن از سفر پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به امارات متحده عربی خبر داد.
آسوشیتد پرس نوشت: ‌«پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز پنجشنبه در حالی‌که قول اتخاذ موضع سخت‌تری علیه برنامه موشک بالستیک رژیم ایران را می‌داد به امارات متحده آمد و گفت از اعمال تحریم های اقتصادی جدید استقبال می‌کند».

پل رایان به صراحت گفت که «ما در مورد سرنوشت مردم ایران که با سرکوب بی‌رحمانه این رژیم مواجه هستند، ساکت باقی نخواهیم ماند».
از دیگر سو شاهد بودیم که نمایندگان مردم اروپا در برابر سفر بروجردی از مهره‌های امنیتی «مجلس» به اروپا به اعتراض برخاستند.
آندریاس ویستیسن، معاون کمیته روابط خارجه پارلمان اروپا سفر بروجردی به اروپا را شوک‌برانگیر نامید و نوشت:
«اتحادیه اروپا میزبان مقامات ایرانی است تا در مورد تغییرات آب و هوایی، اقدامات ضدتروریستی، و داد و ستد مذاکره کنند اما حرفی در مورد حقوق‌بشر و تظاهرات‌های ایران و اعتراضات‌زده نخواهد شد.»
بروجردی که خود را در برابر موج اعتراضات یافته بود، مدعی شد که «من دیروز پریروز که اومدم به کشور بلژیک در واقع سؤال کردم از رئیس زندان اوین. گفتم چه تعداد زندانی از افرادی که در حوادث اخیر ایران دستگیر شدند در زندان هستند گفت ۱۸نفر.»
او در حالی به ارائه آمار ۱۸ نفر پرداخت که بر طبق گزارش‌ها در روزهای قیام ایران ۸۰۰۰ نفر توسط نظام ولایت فقیه دستگیر شده‌اند و به گفته لارس آداکتوسون نماینده پارلمان اروپا از سوئد، «ما اسامی ۱۰تظاهر کننده جوان را در اختیار داریم که از زمان شروع قیام‌ها، زیر شکنجه کشته شده‌اند».
در همین رابطه یارومیر اشتتینا نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک در سخنانش خطاب به «رئیس کمیسیون امنیت مجلس» گفت: «شما با خودتان اخبار خشونت مقامات محلی را علیه تظاهرکنندگان در شهرهای ایران به‌همراه آورده‌اید. به همین دلیل می‌خواهم همراه با همراهانم از طریق شما به مقامات رژیم ایران فراخوان بدهم که دستگیر شدگان را آزاد کنند و از آزار و اذیت بیشتر آنها خودداری کنند».
در این جلسه باس بلدر نماینده پارلمان اروپا از هلند خطاب به بروجردی گفت: «خیلی واضح است که نسل جوان ایران به‌نظر می‌رسد که از آخوندها و رژیم ملاها خسته شده‌اند. چطور می‌توانید سرکوب این تظاهرات را توجیه کنید و آیا در آینده فرقی خواهد کرد؟ چطور این را توضیح می‌دهید که نسل جوان ایران دیگر رژیم شما را حمایت نمی‌کند؟»

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه