بلاگ

تداوم قیام ایران را می‌توان از جمله در حمایت‌هایی که در عرصه‌ی بین‌المللی از آن صورت می‌گیرد دید.
آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۵ بهمن از سفر پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به امارات متحده عربی خبر داد.
آسوشیتد پرس نوشت: ‌«پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز پنجشنبه در حالی‌که قول اتخاذ موضع سخت‌تری علیه برنامه موشک بالستیک رژیم ایران را می‌داد به امارات متحده آمد و گفت از اعمال تحریم های اقتصادی جدید استقبال می‌کند».

اشرف دهقانی در پیامی به تاریخ ۲۷ دی ۹۶ تحت عنوان «سخنی با خلق آذربایجان» به سیاست‌های تفرقه‌افکنانه‌ی نظام ولایت فقیه بین ملیت‌های ایرانی پرداخته است؛ روشی که به‌وسیله‌ی آن خلق‌ها را در برابر یکدیگر قرار می‌دهد تا بتواند به حاکمیت نامشروع خود ادامه دهد.
گزیده حرفهای او در زیر آمده است:

اشرف دهقانی با اشاره به قیام اخیر در ایران به موضوع تفرقه‌افکنی‌های وزرات اطلاعات و سپاه از طریق مأموران خود و ایجاد فضای توهین و تحقیر و ناسزاگویی بین فارس‌ها و ترک‌ها در ورزشگاه سهند تبریز پرداخت و گفت:
«یکی از حیله‌های دشمن این است: تفرقه بینداز (خلقها را از همدیگر جدا ساز) و حکومت کن. این ترفندی است که به گفته پدران و اجداد ما، انگلیسی‌ها در سراسر دنیا برای حکومت کردن خود به کار برده‌اند. اکنون من می‌بینم که اطلاعاتی‌های جمهوری اسلامی، چنین حیله‌ای را در آذربایجان و به‌خصوص در استادیوم فوتبال تبریز از طریق تیم تراختور (تراکتور) به کار گرفته‌اند.

میترا از تهران

از زمانی که خیلی کوچک بودم یادمه که، یه جا توی قلبم بود که همیشه خالی بود .
نه جای پدر بود، نه جای مادر بود، نه برادر و نه هیچکس دیگه. اما همیشه خالی بود.

پاسخی منطقی به رضا پهلوى:متن از آقای جمشید آطیبایی (Jamshid Atiaby ) می باشد که آقای هادی خرسندی آن را به عنوان «کامنت برگزیده » درصفحه فیسبوک خود انتشارداده است .

اما تاسفباره كه آقاى رضا پهلوى از یكسو ادعا می‌كند كه طرفدار آزادى است، و از سوى دیگر، در همین مصاحبه بدون هیچ سند سیاسى و منطقى [مدعی] می‌شود كه همه جوانان برخلاف والدینشان با توجه به مطالعه و بدون تعصب، اینك همگان طرفدار شاه فقید و او هستند! ولى در ادامه آب پاكى را خیلى آشكارا روى دست همه طرفداران فریب خورده‌اش می‌ریزد! او در همین مصاحبه با آیت الله بى‌بى‌سى چنین می‌گوید: در زمان حكومت پدرم رژیم پهلوى آزادى بسیار زیاد وجود داشت، زن و مرد با هم كاملا برابر بودند ووو!!! خب جناب پهلوى اگر به‌قول شما برابرى زن و مرد وجود داشت و شما هم ظاهرا خیلى طرفدار این برابرى هستید، پس چرا خواهر بزرگ شما شهناز جانشین شاه پدرتان نیست و حق ندارد باشد؟!! آیا بزعم شما و خاندان مدرن و متمدن پهلوى برابرى زن و مرد اینست؟

مریم رجوی در پیامی به تجمع ایرانیان در مقابل کاخ سفید گفت: «این تظاهراتها نشان داد رژیم ملاها شکننده و ضربه‌پذیر و ضعیفتر از هر زمانی است.»

تلویزیون فاکس نیوز طی گزارشی اقدام به انعکاس تظاهرات ایرانیان در برابر کاخ سفید کرد؛ مراسمی که نیوت گینگریچ از نزدیک‌ترین شخصیت‌ها به رئیس جمهور آمریکا و از پشتیبانان مقاومت ایران در آن به سخنرانی پرداخت.
فاکس نیوز گزارش کرد که این تظاهرکنندگان هوای یخبندان را تحمل کردند تا اعلام کنند: «این رژیم مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند و تنها با ایجاد رعب و وحشت از طریق کشتن فعالان و مخالفان در خیابانها در قدرت مانده است.»

دبیر سیاسی سازمان جوامع ایرانیان آمریکا گفت: ما به مانند مردم ایران و مریم رجوی خواهان یک جمهوری آزاد و دموکراتیک برای ایران هستیم.

ایرانیان در آمریکا

اعتراضات گسترده‌ی ایرانیان در سراسر کشور، از حمایت و پشتیبانی ایرانیان مخالف ولایت فقیه در سراسر جهان برخوردار است. در آمریکا جمعیت چند میلیونی ایرانیان که عموما به خاطر فشارهای نظام ولایت فقیه مجبور به ترک کشور شده‌اند از جمله جمعیت‌های عمدتا مخالف استبداد مذهبی حاکم بر ایران هستند.
مجید صادقپور، دبیر سیاسی سازمان جوامع ایرانیان آمریکا در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا به انعکاس مواضع ایرانیان در ۴۰ ایالت آمریکا، پرداخت. او اعلام کرد که ایرانیان در آمریکا همبستگی خود را با اعتراضات مردم ایران در سراسر کشور اعلام می‌کنند.

در بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا آمده است: وزیر خارجه آمریکا «امروز حمایت عمیق خود از مردم ایران را تکرار کرد.»

به‌دنبال اعتراضات گسترده‌ی مردم ایران در شهرهای مختلف کشور علیه نظام ولایت فقیه، با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «سیدعلی حیا کن حکومت‌رو رها کن»، هدر نائرت، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در توئتیتی نوشت: «آمریکا دستگیری معترضان مسالمت‌آمیز در ایران را به شدت محکوم می‌کند.» او افزود: «آمریکا به اصرار از همه‌ی کشورها می‌خواهد که از مردم ایران حمایت کنند. همچنانکه رئیس جمهور آمریکا گفت قدیمی‌ترین قربانیان رنج کشیده از ستم رهبران ایران، خود مردم ایران می‌باشند.» [توئیتر هدر نائرت ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷]

برخی از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا و سناتورهای این کشور با انتشار پیام‌هایی به حمایت از خیزش مردم ایران علیه نظام ولایت فقیه پرداختند.

تام کاتن

روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷ به دنبال خیزش مردم مشهد علیه نظام ولایت فقیه، سناتور تام کاتن طی اطلاعیه‌ای این حرکت را مورد حمایت قرار داد، او تصریح کرد: «ما بایستی از مردم ایران که با ریسک کردن بر سر جانشان دست به مخالفت زده‌اند حمایت کنیم.»
تام کاتن درباره نظام ولایت فقیه افزود: «حتی بعد از این‌که آنها میلیاردها دلار از بابت لغو تحریم‌ها با برجام به‌دست آوردند آیت‌الله‌ها هنوز نتوانسته‌اند نیازهای ابتدایی مردم را تأمین کنند شاید به این خاطر است که میزان زیادی از آن را هزینه کارزار تجاوزات منطقه‌یی در سوریه، لبنان، عراق و یمن کرده‌اند.» [توئیتر سناتور تام کاتن ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷]

۲۴ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به وزرای خارجه، دفاع و رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از ۸ مورد نقض برجام توسط نظام ایران سخن گفتند.


به ابتکار لی زلدین

به ابتکار لی زلدین عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، ۲۴ نفر از نمایندگان این مجلس طی نامه‌ای به وزیر خارجه، وزیر دفاع و رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا از حداقل ۸ مورد نقض برجام توسط نظام ایران خبر دادند.

بیانیه ۳۰‌هزار نفر از شهروندان ایرانی در داخل کشور که دبیرکل را فراخوانده‌اند تا دست به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب درباره قتل‌عام ۶۷ بزند در واشینگتن اگزامینر منعکس شد.


۳۰ هزار امضا

واشینگتن اگزامینر طی مقاله‌ای به بیانیه شهروندانی ایرانی در داخل کشور با ۳۰ هزار امضاء پرداخت؛ بیانیه‌ایی که دادخواهی قتل‌عام شدگان سال ۶۷ را هدف خود قرار داده است.
واشینگتن اگزامینر نوشت که طی یک طومار جدید متشکل از امضای ۳۰ هزار شهروند ایرانی، آنها از دبیر کل ملل متحد خواسته‌اند که تحقیقاتی را حول قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ شکل بدهد.